Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Mardin’ de Av Denetimleri Sürüyor

Haziran 19, 2013

  • Gelen ihbarı değerlendiren Av Denetim Ekibince Mardin Merkez Cumatepe mevkiinde yapılan kontrolde, kafes içerisinde 2 adet canlı kınalı keklik ve kafeslerin çevresine kurulmuş vaziyette ip tuzak tespit edilmiştir. Söz konusu kekliklere doğaya salınmak üzere el konmuş ve ip tuzaklarda yakılmak suretiyle imha edilerek, ilgili vatandaş hakkında 1.000-TL tazminat ve 608-TL idari yaptırım olmak üzere toplam 1.608-TL para cezası uygulanmıştır.

  • Göreve geldikleri günden beri gerek rutin kontroller ve gerekse gelen ihbarlar üzerine yapmış oldukları çalışmalar neticesinde şuana kadar 45 avcı denetlenmiş, bunlardan 34’ ü hakkında işlem yapılmıştır. Denetimler esnasında 40 adet kafes ve 298 ip tuzak imha edilmiş ayrıca 2 adet yivsiz av tüfeği müsadere edilmiştir. Ele geçen 76 keklik, 2 tavşan, 1 hint oklu kirpi, 6 adet örümcek maymun,1 yaban dağ keçisi, 2 şahin ve 5 adet kurt ise cansız olanlar gömülmüş, canlı ele geçirilen mührelerin bir kısmı doğaya salınmış bir kısmı ise gerekli kontrol ve tedavilerinden sonra Gaziantep Hayvanat Bahçesine teslim edilmiştir.
  • Yapılan işlemler sonucunda şuan kadar toplamda 24.941,00-TL idari yaptırım, 43.850,00-TL tazminat olmak üzere toplam 68.791,00-TL para cezası uyguladıklarını belirten Şube Müdür Mustafa ALTUNTAŞ, denetim ve kontrollerini her türlü zor şarta rağmen sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.